"Компанія Piaggio була заснована в Генуї в 1884 році, на двадцятиріччя Рінальдо Пьяджо (Rinaldo Piaggio). Він починав з обробки деревини для виробництва суднової арматури і, пізніше, для літаків і гідролітаків, побудованих в той час з дерева і полотна, спочатку на заводі Фіналі Лігуре і згодом в Понтедера (Тоскана). Piaggio став одним з найбільших в країні авіаційних виробників . З цієї причини, завод Фіналі і Понтедера вважався стратегічною ціллю, тому його бомбили під час Другої світової війни."
"У 1946 році, коли Італія приступила до післявоєнної реконструкції, відновлення головного заводу Pontedera було призначено одному з двох синів Рінальдо, Енріко, який для повного перетворення обрав акцент на персональну мобільність. Він досяг своєї амбіції, створення стильного автомобіля для масового ринку, завдяки незвичайній проектній роботі його найбільш талановитого авіаційного інженера: Коррадіно Д'Асканіо."
"Геніальний винахідник взяв за відправну точку прототип, відомий як “Paperino” (Дональд Дак), на якому він реалізував ряд революційних змін. Він усунув приводний ланцюг, приводячи в управління колесо безпосередньо від коробки передач, поставив важіль перемикання передач на кермі, розробив несучу конструкцію та закритий кузов для захисту водія. У квітні 1946 року прототип МР6 знайшов свою форму. Побачивши його вперше, Енріко Пьяджо прокоментував: “Sembra una Vespa!” (Він виглядає як оса). Він дав добро на масове виробництво першої Vespa 98 cc, пропонуючи розкішні додаткові опції, такі як спідометр, бічна стійка і стильні білі шини."
"Були ті, хто зрозумів блискучість ідеї, та звичайні скептики, яким швидко довелося поміняти свою думку. Виробництво стрімко пішло вгору: від 2 484 скутерів за перший рік загальна кількість дійшла до 19 822 у 1948 році з новою Vespa 125. В 1950 році, з першою німецькою ліцензією, випуск досяг 60 000 машин. Через три роки він зріс до 171 200, а кількість сервісних центрів Piaggio в усьому світі, включаючи Америку і Азію, зросло більш ніж до десяти тисяч. Цей чарівний період був тільки початком: незабаром Vespa буде вироблятися в 13 країнах і продаватися у 114 країнах світу."
"Породивши тисячі копій і імітацій, в 1953 році Vespa відсвяткувала випуск п’ятитисячного моторолера. У тому ж році вона була головним героєм разом з Одрі Хепберном і Грегорі Пеком у кінокартині «Римські канікули». У 1956 році товарні поставки досягли відмітки у один мільйон. До 1960 року вони досягли 2 мільйонів, потім 4 мільйонів у 1970 і більш ніж 10 мільйонів у 1988 році. На сьогоднішній день Piaggio продала понад 18 мільйонів скутерів. Свій вклад в цей успіх внесли моторолери, які стали легендами: Vespa 50 у 1963-му і десятки моделей, які протягом багатьох років обновляли легенду. Vespa 150 GS від 1955 року була першою спортивною моделлю, яка досягла 100 км/год, за нею прийшла 180SS у 1965 році. Модель 125 Primavera 1968 року стала одним з символів покоління, залишивши свій слід в світовій історії. Модель 180 Rally 1968 року у побут увійшла нова і більш потужна передня фара, з моделлю 50 Elestart 1970 року була запущена у виробництво система електричного стартера, тоді як імпозантна 200 Rally 1972 року стала Веспою для мандрівників, що досліджують світ."
"Після вражаючого розширення у попередніх роках в компанії Piaggio почали міркувати, як адаптувати Веспу до змінного стилю життя і дорожнього руху великих міст. У 1976 році модель 125 Primavera ЕТ3 отримала електронну систему впорскування і три впускних канали. У 1978 році на моделі Р 125 був повністю перероблений кузов, а модель Р 200 Е отримала роздільне змащування і перші покажчики поворотів, вбудовані в корпус. У 1984 році модель РК 125 стала дебютом автоматичної трансмісії, найрадикальнішої зміни після 1946 року. У 1985 році модель Т5 Pole Position стала першою суперспортивною моделлю з алюмінієвим циліндром для кращого розсіювання тепла, яке створювалося високопотужним двигуном скутера. У 1989 році модель 50 РК N стала самою продуктивною (Vespino – маленька оса), тоді як у 1996 році модель ЕТ4 125 стала першим скутером Vespa з 4-тактним двигуном і автоматичною трансмісією. Остання була випущена на ювілей Vespa і за послідуючі два роки стала бестселером серед 2-колесників у Європі."
"Восени 2000 року модель ЕТ4 50 (Vespino) стала першою моделлю із 4-тактним двигуном. Її рекордний запас ходу (понад 500 км з повним баком) поставив печатку Vespa на тисячолітті цифрової революції. У той же час Vespa повернулася до США, а через десять років Vespa LX/S стала найбільш продаваним двоколісним транспортом в штатах. Роки між цими двома подіями були часом відновлень. Від позачасової PX, яка досягла виняткової цифри у три мільйони проданих машин за 30 років, до Granturismo, першої моделі Vespa із 4-тактним, 4-клапанним двигуном з рідинним охолодженням. Від GTS 250, тобто з 2005 року, до GTS 300 Super 2008 року, від S 50 та LX 50 4V 2009 року до зовсім недавніх LX 3V і Vespa S 3V – останні кілька років стали свідками успіху удосконалень у двигуні і стилі."
"Зараз більш, ніж колись, Vespa є всесвітнім брендом: завод в Понтедера випускає скутери Vespa для Європи і західних ринків, включаючи дві Америки; у В’єтнамі завод Vinh Phuc виробляє скутери для місцевого ринку та країн Далекого Східу; в Індії повністю новий завод у Бараматі, який відкрився у квітні 2012 року, обслуговує індійський ринок. Vespa також продовжує утримувати своє місце щодо стилістичних та технологічних інновацій. З приходом сімейств LX/S і GTS/GTV виробництво збільшилось майже на третину за десять років. За цей період понад мільйон скутерів Vespa з’явилися на дорогах світу. Сьогодні модель 946 прекрасно відображає намір Vespa продовжувати відкривати майбутнє, шануючи спадщину. Те що й треба для легенди."
Towards the end of the Second World War, Enrico Piaggio was driven to start up production again by the idea of offering the widest possible market a low-cost product. And, with this idea in mind, the factory at Biella produced a motor-scooter. This prototype, designed by the engineer Renzo Spolti and coded MP5 (Moto Piaggio 5), was christened “Paperino”, that is “Donald Duck”, by the workers. But Enrico Piaggio didn’t like it, and passed the job over to Corradino D’Ascanio toreview the project and build something different, more advanced both technically and stylistically. Rather than modify the Paperino, D’Ascanio designed a completely new vehicle which was soon to become the Vespa. However, before “evolving” into the Vespa, about one hundred Paperinos were produced which are today highly prized by collectors the world over.
A single-cylinder, two-stroke engine
Engine size: 98 cc
Continuous speed-variator gearbox
Chain transmission
Wheels: 4.00-10”
Це був історичний рекламний слоган, який запустив модель 50сс, з якою бебі-бумери освоїли дороги. Вітер свободи, мабуть, віє дуже сильно, якщо закадровий голос радить: "Їздите акуратно і ввічливо".
Для саундтрека до американської музичної опері "Ісус Христос Суперстар", кампанія просувала скутер як пропуск до незалежності, як у себе вдома, так і в місті і в країні. Такий розслаблений на луках, що він ірже, як породистий кінь. Ось таке рекламне перебільшення.
Психоделічний, одягнений в рожевий, супроводжується напористими гітарними ритмами, в лісі і на пляжах, завжди в натовпі. Ці ролики представляли покоління, яке танцює без перешкод, не в змозі припинити рух. Звичайно, коли у вас є Vespa, як ви можете стояти на місці?